http://www.zesportembezpiecznie.pl/uwaga-samobojstwa,0,80,pl.html
Podaję tutaj ciekawy link z zagadnieniami i "ciekawostkami" dotyczących samobójstw. Jest tu wiele o typach samobójstw, co powinniśmy zrobić z osobą posiadającą intencję samobójczą, oraz jak pomagać takim osobom. Osobiście zainteresowało mnie zagadnienie o wpływie szkoły na powstawanie skłonności samobójczych oraz jakie cechy ojca i matki mogą pchać jednostkę do autodestrukcji. Artykuł godny polecenia , ponieważ jest pisany prostym, zrozumiałym językiem i pomimo faktu że, jest trochę obszerny warto do niego zajrzeć bo jest tam wiele interesujących treści. Pozdrawiam:):)
sobota, 29 stycznia 2011
czwartek, 13 stycznia 2011
A teraz mała "zagadka"
Jak myślicie jakie dni tygodnia i pory roku uznaje się za czynniki ryzyka popełnienia samobójstwa? I dlaczego? Rozstrzygnięcie zagadki w następnym poście :P nagrody brak hahaha. Wspaniale was zachęciłam nie prawdasz ?NIE WYRYWAJCIE SIĘ każdy otrzyma wspomniany upominek :D
Czego nie powinniśmy robić , kiedy rozmawiamy z osobą o skłonnościach samobójczych:
Nie wpadajmy w panikę , nie okazujmy zażenowania, nie bagatelizuj , nie przerywaj, nie wyłączaj się z dyskusji . Myślę że są to najważniejsze czynności których nie powinniśmy robić gdy rozmawiamy z osobą o skłonnościach autodestrukcyjnych. Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły walcie śmiało !:P
Aluzyjne werbalne znaki ostrzegawcze
Często są one wypowiedziami o charakterze żartobliwym. Z tego względu są zwykle ignorowane. Przykładem są następujące słowa : "Nie będę już dla was problemem", "nic nie ma sensu", "już niedługo nie będziecie musieli się o mnie martwić", "niedługo nie będę sprawiać wam więcej kłopotów" . Zastanawia mnie czy jeśli osoba w waszym otoczeniu wypowiadałaby takie mniej więcej słowa jak byście zareagowali ?Pół żartem czy pół serio?:>
Co robić w sytuacji, kiedy ktoś zwierza się ze swoich myśli samobójczych?
Należy spokojnie wysłuchać osoby , nie bójmy się podtrzymywać rozmowy, kierujmy ją tak , żeby dana jednostka poczuła się bezpiecznie i w miarę możliwości otworzyła się przed nami. Zachęcajmy ją również do dialogu z innymi zaufanymi osobami. Czy macie może jeszcze jakieś pomysły?
Jaki wpływ ma szkoła na powstawanie skłonności samobójczych?
Szkoła odgrywa w życiu młodego człowieka bardzo ważną rolę, spędza on w niej dużo czasu , zwykle ponad pół dnia. Coraz częściej słyszy się o próbach samobójczych , których można doszukać się w środowisku szkolnym. Moim zdaniem najważniejsza jest atmosfera jaka panuje w szkole. Często jest niekorzystna, wręcz traumatyczna co może być skutkiem skłonności samobójczych. Jakie jeszcze czynniki szkolne mogą pchać młodzież do zachowań samobójczych?
Jak środowisko rodzinne wpływa na pojawianie się zachowań autodestruktywnych?
Myślę że, rodzina ma ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości człowieka. Rodziny niepełne , rozbite , które dodatkowo nie dostarczają jej członkom poczucia bezpieczeństwa i nie zapewniają im odpowiednio ciepłej atmosfery mogą być przyczyną wystąpienia zachowań samobójczych . Jak uważacie , jakie czynniki mogą jeszcze wpływać na pojawianie się tych zachowań?
Jakie są sygnały zagrożenia samobójstwem?
Według mnie najważniejszym sygnałem są werbalne znaki ostrzegawcze czyli osoba wypowiada wówczas zdania typu "Chcę umrzeć", "Wszystko jest bez sensu", "Wątpię żebym to przeżył". Jak myślicie jakie mogą być jeszcze sygnały ?
Co powinieneś zrobić , kiedy masz myśli samobójcze
No właśnie. Jeśli myślisz o samobójstwie i wydaje Ci się , że jest to jedyne rozwiązanie Twoich problemów , a w Twojej głowie toczy się nieustanna walka między chęcią życia a pragnieniem śmierci daj szansę życiu! Pomyśl ,czy spośród ludzi , którymi się otaczasz , jest osoba ,której mogłabyś/mógłbyś zaufać, zwierzyć się ze swoich problemów, samobójczych myśli. Można także skorzystać z profesjonalnej pomocy np. w ośrodkach interwencji kryzysowej. I niech tradycji stanie się zadość kończę pytaniem : Gdzie jeszcze osoba o myślach samobójczych może uzyskać pomoc?
Wyobrażenie samobójcze
Teraz coś o wyobrażeniu samobójczym. A więc pojawia się na skutek uświadomienia sobie przez jednostkę , że istnieje możliwość rozwiązania trudnej sytuacji problemowej , jaka pojawiła się w jej życiu, za pośrednictwem samobójstwa. Wyobrażenia samobójcze u nastolatków , często prowadzą do samookaleczeń np. młodzi ludzie nacinają sobie nadgarstki tak, aby nie doprowadzić przy tym do uszkodzenia żył. Teraz pytanie do was za 100 pkt:P Jak uważacie gdzie ryzyko popełnienia samobójstwa jest bardziej prawdopodobne : czy w wyobrażeniu samobójczym czy też w intencji?
Intencja samobójcza
Heja:P w Tym poście chciałabym poruszyć kwestię intencji samobójczej. Mamy z nią do czynienia wtedy gdy, dana osoba odczuwa silne pragnienie odebrania życia. Jak myślicie co ją charakteryzuje?
Subskrybuj:
Posty (Atom)